Co byste měli vědět o echinacee
Třapatka nachová (Echinacea purpurea) je vytrvalá bylina, původem ze severoamerických prérií. Indiánské kmeny jí říkaly sluneční klobouk a po staletí ji používaly k hojení ran, proti infekcím i při hadím uštknutí. Bílé tváře ji v Americe využívali jako všelék a její hojné využití kleslo až s nástupem antibiotik.
Jak echinacea působí
V Evropě se nejdříve šířila jen jako okrasná květina. Za léčivou byla uznána až ve 20. století. Léčivé jsou všechny části rostliny – kořen, stonek, listy, květy, ale nejvíce účinných látek se nachází v kořeni. Mezi účinné látky patří polysacharidy, které významně stimulují imunitní buňky na sliznicích a posilují celkovou obranyschopnost proti infekci. Kromě polysacharidů, tedy složitých cukrů, najdeme v třapatce celou řadu dalších aktivních složek. Další významné látky, jsou polyfenoly, které jsou právem považované za přírodní zázrak z přírodní říše. Jde o organické kyseliny chlorogenovou, čekankovou a kávovou a jejich deriváty, známé jako echinakosid či cynarin. Tyto látky ještě spolu s dalšími působí jako přírodní antibiotikum proti bakteriím a virům. Díky tomu se echinacea hodí nejen jako účinná prevence proti infekčním onemocněním dýchacích cest, ale i jako účinná léčba, která pomáhá zmírnit a zkrátit akutní fázi, pokud se nám chřipka či nachlazení nevyhnuly.
Velmi dobře působí také na infekce močových cest a dokáže i akutně zklidnit imunitní reakci např. při alergických reakcích, jako jsou „senné rýmy“ či ekzémy.
Kdy echinaceu užívat
Nejúčinnější je užívat echinaceu hned při prvních příznacích onemocnění a v krátkých intervalech 3x až 4x denně. Výrazně tak snižuje trvání nemoci a nepříjemné příznaky jako bolest, kašel a zvýšenou teplotu. Neměla by se však podávat dlouhodobě. Její výrazný stimulační efekt na imunitu by mohl v důsledku působit kontraproduktivně a mohlo by dojít k potlačení imunity.
Kdo by se měl echinacee raději vyhnout
Echinacea nesmí být nasazena při systémových a autoimunních onemocněních jako je např. roztroušená skleróza, lupus, revmatoidní artritida, lupenka apod. Vyhněte se jí v těhotenství a při užívání imunosupresivních léků (léky potlačující funkci imunitního systému).
Související produkty
GS Perfect Condro, balení na 2 měsíce
- Novinka
- První balení za polovinu
GS Perfect Condro, půlroční program
- Doprava zdarma
- Novinka
Mohlo by vás zajímat
Vitamin D, proč je v zimě nepostradatelný a jak ho správně doplňovat
S příchodem zimy klesá venkovní teplota a s ní i množství slunečního záření, které naše tělo potřebuje k...
Zdravé klouby v zimě: Jak chránit pohybový aparát před chladem a zátěží
Zimní období může být pro náš pohybový aparát náročné. Nízké teploty, snížěná pohybová aktivita a občas i špatně...
Jak podpořit imunitu v zimním období? Praktické tipy, které pomáhají
Zimní měsíce jsou zátěžovým obdobím pro naši imunitu. Chladné počasí, méně slunečního světla, omezený pohyb na čerstvém vzduchu...