Jak udržet mozek v dobré kondici?
Když vidíme své rodiče, prarodiče, ale i sami sebe stárnout, je nám z toho smutno. Zapomínáme, hlava už nám neslouží tak jako dřív, nevíme, jak dokončit myšlenku, lovíme v paměti běžná slova a zhoršuje se nám úsudek. Náš mozek přirozeně stárne a degeneruje. Co můžeme udělat pro to, abychom naše řídící centrum udrželi co nejdéle v dobré kondici?
11 tipů, jak cvičit mozek a paměť
🧠Učit se! Učit se! Učit se! A to prosím pěkně v každém věku. Učte se jazyky, rozšiřujte si své obzory, poznávejte nové technologie.
🧠 Nenechte za sebe přemýšlet chytrý telefon. Dnes jsme zvyklí vše vygooglovat a na všechno mít v telefonu staženou aplikaci. Náš mozek přitom ale zakrňuje, protože se nemusí snažit přemýšlet.
🧠 Nepodléhejte rutině. Dopřejte svému mozku nové zážitky, které jej povzbudí. Zkoušejte nové recepty, jděte jinou cestu, běžte na nákup do jiného supermarketu, než jste zvyklí.
🧠 Střídejte ruce. Jste pravák nebo levák? Vyzkoušejte občas některé rutinní činnosti dělat druhou rukou. Zapojíte tak druhou polovinu mozku, než jste zvyklí.
🧠Čtěte, cokoliv! Je jedno jestli budete číst vědeckou literaturu nebo beletrii, rozšiřujete tak svou slovní zásobu.
🧠 Odpočívejte a spěte v tichu. Snažte se, aby si váš mozek odpočinul v co největší tichosti. Vrátí vám to lepším soustředěním, dobrou náladou a lepší psychickou kondicí.
🧠 Udržujte se v dobré fyzické kondici. Fyzickou aktivitou se zvyšuje srdeční tep a tím se přirozeně zvyšuje přítok krve do mozku.
🧠 Hrajte si. Je jedno jestli budete luštit sudoku, hrát s dětmi slovní fotbal nebo pexeso. Hraním společenských her můžete trénovat svůj mozek.
🧠 Nakupovat choďte bez lístečku, ať neustále trénujete svou paměť.
🧠 Jezte s rozumem, a to zejména potraviny vhodné pro mozek: ryby, ořechy, brokolice, vejce, zelený čaj…
🧠 Stravu doplňte například o ginkgo bilobu, ženšen nebo lecitin, které se prodávají jako doplňky stravy a mají na kognitivní funkce příznivý vliv.
Potraviny pro zlepšení funkce mozku
Nikoho už asi nepřekvapí, že potrava, kterou přijímáme, má vliv na fungování celého organismu. Nejinak je tomu i s potravou pro mozek. Vhodným jídelníčkem můžeme zlepšit kognitivní funkce, paměť, ale také celkový výkon. Které potraviny tedy do jídelníčku zařadit?
🍽️ Ryby jsou dobrým zdrojem omega-3 mastných kyselin, které jsou důležité k vytváření mozkových nervových buněk a jsou nezbytné pro schopnost učení, paměť, kognitivní schopnosti a koncentrace.
🍽️Káva a zelený čaj obsahují kofein, který působí nejen jako stimulant zvyšující energii, ale také zlepšuje koncentraci.
🍽️Borůvky obsahují antioxidanty, které se hromadí v mozku a pomáhají zlepšovat spolupráci mezi mozkovými buňkami.
🍽️Kurkuma prospívá paměti, zmírňuje deprese a napomáhá růstu nových mozkových buněk.
🍽️Vlašské ořechy jsou stejně jako ryby významným zdrojem omega-3 mastných kyselin. EPA a DHA (skupina omega-3 mastných kyselin) významně ovlivňují paměť i výkonnost mozku.
🍽️ Vitamin C působí na zvýšení mozkové aktivity. Mezi potraviny bohaté na vitamin C patří šípek, brambory, jablka, zelí a citrusy.
🍽️Vejce obsahují cholin, který je součástí buněčných membrán mozku a je to právě on, který mozek chrání například před mozkovou mrtvicí. Kromě toho funguje jako podpora paměťových schopností.
Související produkty
GS Ginkgo 60 mg s hořčíkem, 90 tablet
- Na 3 měsíce
Mohlo by vás zajímat
Vitamin D, proč je v zimě nepostradatelný a jak ho správně doplňovat
S příchodem zimy klesá venkovní teplota a s ní i množství slunečního záření, které naše tělo potřebuje k...
Zdravé klouby v zimě: Jak chránit pohybový aparát před chladem a zátěží
Zimní období může být pro náš pohybový aparát náročné. Nízké teploty, snížěná pohybová aktivita a občas i špatně...
Jak podpořit imunitu v zimním období? Praktické tipy, které pomáhají
Zimní měsíce jsou zátěžovým obdobím pro naši imunitu. Chladné počasí, méně slunečního světla, omezený pohyb na čerstvém vzduchu...