Co byste měli vědět o lecitinu
Podceňovaný a nedoceněný lecitin je látkou neodmyslitelně spojenou se správným fungováním našeho těla. Je součástí buněčných membrán a najdete ho v játrech, nervové tkáni, plicích, srdci a ve svalové tkáni. Většinou se o lecitinu hovoří jako o „potravě pro mozek“, ale má mnohé další benefity.
Zdroje lecitinu v potravě
Jeho název byl odvozen z řeckého slova lekithos, česky žloutek. Není to náhodou, vždyť právě žloutky obsahují vysoké množství lecitinu. Mezi další nejčastější zdroje lecitinu patří sójové boby a slunečnicová semínka. Potravinové doplňky jsou často ve formě sójového lecitinu. Nachází se také v potravinách jako je maso, mořské plody nebo mléčné výrobky. V potravinářském průmyslu se lecitin používá jako emulgátor, který pomáhá ke smíchání tuků a vody a zabraňuje separaci jednotlivých částí směsi.
Denní přísun lecitinu by měl být minimálně 3 g denně, což ne vždy získáte přirozeně stravou. Přitom je z mnoha důvodů pro náš organizmus nezbytný. Právě proto je vhodné hledat pomoc u lecitinových potravinových doplňků.
Trocha chemie
Velmi zjednodušeně lze říci, že je lecitin tuk. Přesněji ale patří lecitin do skupiny fosfolipidů, což jsou tuky složené z cholinu, mastných kyselin, glycerolu, glykolipidů, fosfolipidů, kyseliny fosforečné a triglyceridů.
Kdo by měl lecitin užívat
Přestože neexistuje žádné schválené zdravotní tvrzení o lecitinu, neznamená to, že lecitin nemá žádné zdravotní benefity. Naopak. Jejich seznam je dlouhý. Těžit z benefitů lecitinu mohou hlavně ti, kteří bojují s vysokým cholesterolem, pracují „hlavou“, chtějí se co nejdéle udržet v psychické i fyzické kondici, snaží se zhubnout, rádi si občas dopřejí sklenku alkoholu a v neposlední řadě i ti, kteří potřebují zvýšit svou koncentraci a paměť během učení.
Sportovcům pomáhá lecitin po fyzické aktivitě při regeneraci svalů.Aktivuje v těle anabolické procesy, čímž zkracuje regeneraci po výkonu. Zrychluje metabolismus a zmírňuje ukládání tuku v problémových partiích. Dokáže si spolu s vhodně zvolenou aktivitou poradit s redukcí váhy, celulitidy a rýsování svalů.
Jedním z nejznámějších zdravotních přínosů lecitinu je jeho pozitivní vliv na hladinu cholesterolu. Díky vysokému podílu esenciálních mastných kyselin dokáže v krevním oběhu rozpouštět škodlivý LDL cholesterol. Ten pak snadno projde i těmi nejtenčími cévami a nemá tendenci se v nich usazovat. Lecitin dokonce dokáže rozpouštět i již vzniklé tukové a cholesterolové usazeniny. Snižuje krevní tlak a je tak skvělou prevencí proti kardiovaskulárním onemocněním a mozkovým příhodám.
Studenti a všichni ti, kteří při práci namáhají hlavu ocení pozitivní vliv lecitinu na kognitivní funkce, paměť a soustředění.
Lecitin je složka, kterou najdete na etiketě mnoha kosmetických výrobků. Není se čemu divit. Má zvláčňující a změkčující účinky díky kterým zlepšuje kvalitu pokožky, pomáhá ji hydratovat a zpomaluje její stárnutí. Díky svým protizánětlivým účinkům se využívá i při léčbě kožních potíží – zmírňuje například ekzémy nebo lupenku.
„Lecitin může být prospěšný v případě problémů s trávicí soustavou, jako je ulcerózní kolitida, Crohnova choroba nebo syndrom dráždivého střeva. Přibližně 70 procent fosfolipidů ve střevní sliznici je tvořeno lecitinem. Lecitin tak může napomáhat s tvorbou ochranné bariery, která brání vniknutí škodlivých bakterií.“ : zdroj.
Související produkty
Mohlo by vás zajímat
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...
5 tipů, jak zvládnout návaly horka
Intenzivní teplo po celém těle, často spojené s pocením a zčervenáním kůže. Pocit na omdlení, zrychlený tep i...
Otrava jídlem! Jak ji poznat a léčit?
Otrava jídlem, často způsobená bakteriemi, viry, parazity nebo toxiny, je běžným problémem, který může postihnout každého. S příchodem...