Blíží se Světový den zdravého srdce, který připadá na 29. září. Právě proto jsme se rozhodli věnovat všem srdcařům tento článek, ve kterém bychom chtěli připomenout proč a jak se o své srdíčko správně starat. Otevřete své srdce a zachovejte si jeho zdraví.
Srdeční choroby jsou v dnešní době spolu s rakovinou nejčastější příčinou úmrtí. Neustálý stres, nekvalitní strava a špatné životní návyky našemu srdci škodí. Zkuste se inspirovat radami odborníků, které jsme pro vás shrnuli v následujícím článku.
Přestaňte kouřit, anebo s tím raději nikdy nezačínejte
Od kouření by vás měla odradit nejen zvyšující se cena tabákových výrobků nebo zákazy v restauracích. Je dokázáno, že kouření zvyšuje riziko vzniku srdečních onemocnění, infarktu i mozkových příhod dvojnásobně. Nikdy není pozdě přestat. Má to smysl i v pozdějším věku a po mnoha letech kouření. Čím dříve přestanete, tím delší můžete mít život. Plíce se začnou pomalu čistit a život bez cigaret by se mohl projevit na zlepšení vašeho zdravotního stavu. Při boji s touto závislostí můžete využít různé léky, nikotinové náplasti, žvýkačky i terapie.
Strašák jménem obezita
Obezita není jen estetický problém. Prokazatelně zatěžuje srdce, zkracuje život a ovlivňuje fungování celého těla. Vysoká hladina tuků v krvi vede ke kornatění cév, které se nejčastěji projeví na srdci. Pokud se některá z věnčitých tepen uzavře, hrozí infarkt. Na vzniku obezity se podílí řada faktorů, nejčastěji je to kombinace životního stylu a genetických předpokladů. Lékaři ovšem zdůrazňují, že je na každém jedinci, nakolik svým životním stylem případné sklony k obezitě podpoří. Na hubnutí neexistuje jednoduchý recept. Důležitá je pravidelná vyvážená strava, zdravý pohyb na čerstvém vzduchu a dostatek vlákniny.
V minulém článku jsme vám sepsali seznam potravin, které mají příznivý vliv na srdce. Přečíst si o nich můžete zde.
Buďte v pohodě
Pracovní stres, zrychlený životní styl, nedostatek odpočinku, vyčerpání, podrážděnost, napětí, úzkost a nepohoda. S tím se v životě setkal asi každý z nás. Určitá míra stresu nám může být prospěšná, protože nás žene kupředu. Pokud se mu ale vystavujeme dlouhodobě v nadměrné míře, může být škodlivý. V době psychického napětí navíc máme tendenci uchýlit se k nezdravým návykům, jako je kouření, pití alkoholu, přejídání atd. Proto zvolněte. Ujasněte si priority, za kterými se chcete hnát a snažte se ze svého života odstranit podněty, které vám způsobují nepohodu.
Sklenka červeného
Jak známo, malé množství alkoholu, nejlépe červeného vína, může srdci prospět. Červené víno obsahuje resveratrol, který je dle vědeckých studií (při dávkách v řádech stovek miligramů denně!) účinnou látkou v prevenci kardiovaskulárních chorob, rakoviny, neurodegenerativních procesů i virových infekcí. Zkusit můžete samozřejmě i nealkoholické červené víno, které uvítají zejména kojící maminky a řidiči.
Zdroje:
Související produkty
Mohlo by vás zajímat
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...
5 tipů, jak zvládnout návaly horka
Intenzivní teplo po celém těle, často spojené s pocením a zčervenáním kůže. Pocit na omdlení, zrychlený tep i...
Otrava jídlem! Jak ji poznat a léčit?
Otrava jídlem, často způsobená bakteriemi, viry, parazity nebo toxiny, je běžným problémem, který může postihnout každého. S příchodem...