Vitamin C je díky svým silným antioxidačním účinkům považován za malý zázrak. Prospívá našemu tělu nejen zevnitř, ale v poslední době zažívá boom i v kosmetickém průmyslu. Přidává se do pleťových krémů i sér pod příslibem rozjasnění a zpevnění pleti. Jak to skutečně funguje?
Účinky vitaminu C
Vitamin C působí jako silný antioxidant a díky tomu dokáže pokožku ochránit před poškozením volnými radikály, které vznikají ze škodlivého UV záření a znečištěného prostředí. Tyto toxiny způsobují předčasné stárnutí kůže.
Vitamin C podporuje přirozenou tvorbu kolagenu v těle a kůži, díky tomu dokáže navrátit pleti pružnost a redukovat jemné vrásky. Kolagen je jednou z přirozených vyplňujících látek v pleti. V mládí ho máme dostatečnou zásobu a naše pleť díky kolagenu získává pevný a sjednocený vzhled. S přibývajícím věkem množství kolagenu klesá, což významně přispívá k tvorbě jemných linek a vrásek a ke ztrátě objemu a obličejových kontur u zralé pleti.
Eliminuje pigmentové skvrny, rozzáří pleť a vyrovnává tón pleti.
Má protizánětlivé účinky, proto urychluje proces regenerace pleti, hojení drobných poranění a jizev.
Proč se vitamin C přidává do kosmetiky?
Lidské tělo si vitamin C neumí samo vyrobit. Proto jej musíme přijímat v přirozené formě z potravy, suplementovat pomocí doplňků stravy nebo pomocí správné kosmetické péče. Ideální kombinace pro naše tělo a pleť je dvojitá dávka vitaminu C užívaná zevnitř i zevně.
Pleťové krémy s vitaminem C jsou vhodné pro zralejší pleť. Určitě nic nezkazíte, pokud je začnete používat dříve. Zabráníte předčasnému stárnutí pleti a tvorbě pigmentových skvrn.
Pleťová séra fungují na podobném principu. Nanášejí se pod krémy. Jejich výhodou bývá větší koncentrace vitaminu C a díky tomu i rychlejší účinek a rozjasnění pleti.
Jak si vybrat správný krém?
Hledejte krémy s koncentrací vitaminu C (kyseliny L-askorbové) od 10 % do 20 %. Menší množství se míjí účinkem a jde jen o reklamní tah. Větší množství nedává smysl.
Sáhněte po flakonech s tmavým sklem. Do takového balení neproniká světlo. Vitamin C je poměrně nestabilní a může se při vystavení světlu rychleji kazit nebo ztrácet účinek. Své krémy a séra neskladujte na okně. Ideálním skladování je na tmavém chladném místě, třeba v lednici.
Pokud máte citlivou pleť, volte pro začátek raději menší koncentrace vitaminu C. Pro začátek krém nebo sérum nanášejte obden, aby si pleť zvykla.
Čtěte složení. Čím méně látek v kosmetice bude, tím je to lepší. Obvykle vitamin C doprovází ještě vitamin E, kyselina hyaluronová nebo ferulová.
Aby vitamin C v produktech zůstal v podobě antioxidantu, je důležitá jeho forma a zpracování. Jednou z nejstabilnější forem je lipidní tetrahexyldecylaskorbát, nemusíme se však bát ani kyseliny L – askorbové.
Kosmetiku používejte jen do data spotřeby. Poté se může ze silného antioxidantu stát naopak nežádaný pro-oxidant.
Související produkty
Mohlo by vás zajímat
Vše, co potřebujete vědět o dětské imunitě
Imunitní systém hraje klíčovou roli v ochraně těla před škodlivými vlivy z okolí, a u dětí je jeho...
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...
5 tipů, jak zvládnout návaly horka
Intenzivní teplo po celém těle, často spojené s pocením a zčervenáním kůže. Pocit na omdlení, zrychlený tep i...