Vitaminový speciál – vitamin A

Vitamin A má pozitivní vliv na zdraví oka i na imunitní systém. Když se říká: „všeho s mírou“, platí to dvojnásob u vitaminu A! Proč je pro tělo vitamin A důležitý? V jakých potravinách ho najdeme a proč si dát pozor na jeho nadužívání? Dozvíte se v článku.
Vitamin A v potravinách
Vitamin A se v potravinách vyskytuje ve dvou formách jako vitamin A1 (retinol) a méně častá forma vitamin A2 (3-dehydroretinol). Vlastní vitamin A se nachází pouze v potravinách živočišného původu. Mezi nejbohatší potravinové zdroje patří játra, žloutky, rybí tuk a mléčné výrobky. Lidské tělo si umí vitamin A vyrobit také z beta-karotenu, který patří do skupiny karotenoidů, které najdeme především ve žlutooranžových a tmavozelených druzích ovoce a zeleniny. Uvádí se, že karotenoidů je několik stovek, ale nejvýznamnější jsou beta-karoten, lutein a lykopen. Lutein je velmi důležitou složkou očí.

Benefity ukryté ve vitaminu A
Vitamin A je rozpustný v tucích, tedy je pro tělo lépe stravitelný, když mu ho dodáte s kouskem tučného jídla nebo kvalitního rostlinného oleje. Díky němu vidíme dobře za šera a dokážeme rozeznávat barvy. Kromě toho zajišťuje růst, obnovu a správný vývoj sliznic, kůže a kostí. Je také důležitým antioxidantem a pozitivně ovlivňuje imunitní systém.
Projevy nedostatku vitaminu A v těle
Při nedostatku tohoto vitamínu jsou poškozeny především tkáně a sliznice, které mohou vysychat. V důsledku toho může dojít k poškození rohovky, což může vést až k oslepnutí. Chybějící vitamin A může způsobit šeroslepost a bolest očí, zesílit sklon k zánětu očních spojivek a poškození oční sítnice. Nedostatek vitaminu A v těle je však velmi vzácný.
Nic se nemá přehánět
Vzhledem k tomu, že je vitamin A rozpustný v tucích, lze se s ním za jistých okolností předávkovat. Hrozí však jen při dlouhodobém užívání nadměrných dávek a není to příliš častá praxe. Na pozoru před vitaminem A by měly být zejména ženy v těhotenství a děti. Zvýšené hladiny vitaminu A a jeho derivátů mohou působit teratogenně, to znamená, že mohou poškozovat plod v těle matky. V těhotenství se proto užívání více než 2666 IU nedoporučuje.
Akutní intoxikace se může projevit krvácením z dásní, zmateností, průjmem a zvracením, dvojitým viděním, bolestí hlavy. Při běžné konzumaci potravy a doplňků stravy však předávkování nehrozí.
Doporučená denní dávka vitaminu A
Jak jsme již uvedli výše, předávkování hrozí jen v případě dlouhodobé konzumace vysokých dávek. Doporučené denní dávky jsou následující:
- děti do 3 let – 0,2 mg
- děti 4–6 let – 0,25 mg
- děti 7–10 let – 0,3
- dospělí nad 18 let – 0,6 mg
Pro srovnání 100 g jater obsahuje 3–40 mg retinolu. Pozor si tedy dejte zejména na přílišnou konzumaci jater.
Související produkty

GS Lutein s vitaminem A, 60 tablet
- Jen na GSKlub.cz
- Na 2 měsíce


GS Betakaroten gold 15 mg, 80+40 kapslí
- Dárek zdarma
- Na 4 měsíce
- Novinka

Mohlo by vás zajímat

Slivoň africká je vynikající pro mužské zdraví. Udržuje prostatu v dobré kondici.
Slivoň africká (Pygeum africanum) není ledajaká švestka! Jde o stálozelenou dřevinu, z níž se zpracovává kúra. Jak ve farmacii...

Proč by měly vaše děti jíst Omega 3?
Omega 3 mastné kyseliny pro děti: prospívá zdravému srdci, mozku i zraku Každá máma chce dětem dopřát to...

Zvětšená prostata. Rozpoznejte příznaky včas!
Prostata neboli předstojná žláza je mužský pohlavní orgán. Její hlavní funkcí je produkce prostatického sekretu, který tvoří zhruba...