Čísla nakažených nemocí Covid-19 každý den prudce rostou. Restrikce se zpřísňují a nad námi všemi visí němá hrozba „lockdownu“. Jak se z toho nezbláznit? Připravili jsme pro vás tipy, jak si během karantény uchovat duševní zdraví a jak nepodlehnout krizi v období omezení našich životů.
Přijměte současný stav
Co člověk, to názor. Každý má jiný názor na nošení roušek, na současná opatření vlády i na celou situaci kolem koronaviru. To je v pořádku. Nechceme nikomu brát vlastní úsudek. Zkuste ale tento fakt přijmout takový, jaký je. Tím, že se budete trápit nesouhlasem s nařízením vlády, sami sobě a své psychice neprospějete. Zkuste se na situaci dívat tak, že svým pobytem doma dáváte najevo svou sociální zodpovědnost a respekt k ostatním.
Zůstaňte aktivní a udržujte si denní rutinu
Strukturujte si svůj den a tuto rutinu každý den opakujte. Střídejte aktivitu (úklid, malování, procházku v přírodě, cvičení, práci, pokud doma pracujete) s odpočinkovými aktivitami (čtení, sledování televize, filmů). Do toho udržujte osobní hygienu, myjte a upravujte se každý den, tak jak jste zvyklí, když chodíte do práce. Jezte pravidelně – snídaně, oběd, večeře a mezi tím svačiny. Choďte spát a vstávejte jako obvykle.
Udržujte sociální kontakty
Naštěstí už nežijeme v době, kdy jsme s okolním světem mohli komunikovat jen prostřednictvím dopisů nebo stát fronty na hovory z budky. Využijte dnešní vymoženosti, skypujte, posílejte fotky, volejte si i s těmi, které jste už dlouho neslyšeli. Buďte iniciativní. Zavolejte starým známým, které jste už dlouho neslyšeli. Určitě je tím potěšíte.
Nepodléhejte katastrofickým scénářům
Špatné zprávy se na nás řítí ze všech stran. Je snadné podlehnout skepsi. I to je normální. Politujte se, poplakejte si a běžte dál. Zkuste si najít na věci něco pozitivního. Konečně máte čas na to vytřídit staré oblečení, přečíst všechny ty nové knihy, dokoukat svůj oblíbený seriál, začít s otužováním, jógou… je toho mnoho a určitě si najdete vlastní seznam.
Dostatečně spěte
Teď máte konečně příležitost se pořádně vyspat. Ve spánku se vylučují důležité hormony, které mají pozitivní vliv na proces stárnutí, imunitu i psychickou vyrovnanost a odolnost vůči stresu. Co teď všichni potřebujeme, je 8 hodin spánku minimálně, bez výjimky.
Pište si deník
Ať už se pustíte do psaní deníku osobního nebo z rodinného života, věnujte mu pečlivou pozornost. Zapisujte si, co všechno děláte, jak se přitom cítíte, co vás štve, s kým jste si telefonovala… Upřímně vedený deník je považovaný za jistou formu autoterapie. Dejte svým emocím průchod na papíře, lépe si tak srovnáte myšlenky.
Vyhněte se alkoholu
Nedělejte si z karantény několika denní party. Alkohol jak známo prohlubuje stavy úzkosti a deprese. Dopřejte si jen malé množství alkoholu jako odměnu k večeři např. za to, že jste dnes zvládli další lekci italštiny. Naopak se zaměřte na zdravý životní styl a pravidelné stravování, máte na sebe čas.
Omezte sledování zpráv
Vyberte si jeden zdroj, kterému důvěřujete a věnujte sledování zpráv minimum času. Vyhraďte si na to jeden časový blog denně. Bohatě to stačí.
Nepropadejte skepsi. Všechno jednou skončí a na konci každého tunelu čeká světlo. Pevné nervy a hlavně pevné zdraví.
Související produkty
Mohlo by vás zajímat
Vše, co potřebujete vědět o dětské imunitě
Imunitní systém hraje klíčovou roli v ochraně těla před škodlivými vlivy z okolí, a u dětí je jeho...
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...
5 tipů, jak zvládnout návaly horka
Intenzivní teplo po celém těle, často spojené s pocením a zčervenáním kůže. Pocit na omdlení, zrychlený tep i...