Prodlužte si život díky antioxidantům
Určitě jste už slyšeli, jak důležité jsou pro naše tělo antioxidanty. Možná vás na to téma napadá spousta otázek. Co jsou antioxidanty? Jak antioxidanty v těle fungují? V jakých potravinách antioxidanty najdeme? Proč je vlastně potřebujeme? Dokážeme si díky vhodné skladbě jídelníčku prodloužit život? V tomto speciálu se pokusíme odtajnit všechny nezodpovězené otázky okolo antioxidantů. Užijte si čtení.
Co jsou antioxidanty?
Zjednodušeně řečeno jsou antioxidanty látky, které chrání tělní buňky před oxidativním stresem. Z hlediska udržení dlouhodobého zdraví, jsou pro naše tělo nezbytné. Plní totiž širokou škálu úkolů a jejich efekt na lidské tělo nelze ničím jiným nahradit. Bohužel si je sami dovedeme vytvořit jen v omezeném množství, navíc tato naše schopnost s věkem klesá.
Co je oxidativní stres?
Žijeme v době, ve které jsme neustále vystavováni vnějším negativním podnětům. Znečištěné prostředí, smog, stres, zrychlený způsob života, málo pohybu, nezdravá strava, kouření, alkohol… patří k faktorům, jenž urychlují oxidaci, která v těle neustále probíhá. Negativní oxidaci způsobují volné radikály, které přispívají k narušení buněk a jejich „korozi“. Jsou agresivní, napadají zdravé buňky, deaktivují některé důležité enzymy, a tak zhoršují buněčné funkce. Dlouhodobé působení volných radikálů může poškodit i DNA a činnosti orgánů. Oslabeé orgány ztrácí vitalitu, buňky v nich chřadnou, a to je v podstatě prvopočátek nástupu chronických onemocnění, zánětů, neplodnosti či rakoviny… Právě v této fázi nastupují antioxidanty, které se tyto neblahé procesy snaží mírnit.
Jak antioxidanty v těle fungují?
Antioxidanty vyráží do boje proti škodlivým volným radikálům díky jejich vzájemné molekulární nerovnováze. Volným radikálům chybí jeden elektron, který se snaží najít a navázat v kterékoliv zdravé buňce, kterou tím poškozují a ničí. Antioxidanty mají naopak jeden elektron navíc a poskytují jej volným radikálům. Volné radikály jsou tím pádem neutralizovány a nemohou působit další škody. Některé antioxidanty navíc dovedou poškozené buňky opravit nebo posílit přirozenou obranyschopnost. Z toho vyplývá, že existuje více druhů antioxidantů a měli byste je mezi sebou kombinovat.
Nejlepší zdroje antioxidantů v potravinách
Jak jsme už jedou zmínili, tělo si samo dokáže vyrobit jen velmi omezený počet antioxidantů a věkem tuto schopnost ztrácí. Je proto nutné, doplňovat je vhodnou pestrou stravou. Mezi potraviny bohaté na antioxidanty se řadí například:
- ovoce – (třešně, červené hrozny, jablka, švestky, granátová jablka)
- lesní plody – (borůvky, ostružiny, brusinky, jahody, maliny)
- zelenina – (špenát, artyčoky, rajčata, mrkev, brokolice, česnek)
- bylinky – (rozmarýn, máta, oregano, kopr, šalvěj, tymián)
- koření – (hřebíček, nové koření, skořice)
- zdravé tuky a rostlinné oleje – (především panenský olivový olej, avokádo, ořechy)
- celozrnné výrobky (oves)
- houby (hlíva ústřičná, shiitake)
- tropické plody (goji – kustovnice čínská, açai bobule, kakaové boby, káva, zelený čaj)
Nejsilnější přírodní antioxidant
Jeden z nejsilnějších antioxidantů na světě – astaxanthin patří do skupiny karotenoidů (mimo jiné i beta-karoten, lutein, zeaxanthin) a hledat jej můžeme v potravinách zbarvených do růžova (maso lososů, krevet, humrů) a vůbec nejvíc ho obsahuje červená řasa Haematococcus pluvialis.
Mezi další cenné antioxidanty se řadí vitaminy A, B6, C, E, zinek, selen, koenzym Q10, pycnogenol, alfa-lipoová kyselina, eugenol, bioflavonoidy (resveratrol, katechin), a již zmíněné karotenoidy.
Související produkty
Mohlo by vás zajímat
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...
5 tipů, jak zvládnout návaly horka
Intenzivní teplo po celém těle, často spojené s pocením a zčervenáním kůže. Pocit na omdlení, zrychlený tep i...
Otrava jídlem! Jak ji poznat a léčit?
Otrava jídlem, často způsobená bakteriemi, viry, parazity nebo toxiny, je běžným problémem, který může postihnout každého. S příchodem...