Koenzym Q10 má své čestné místo mezi doplňky stravy již desítky let. Jeho obliba stále stoupá. Aby také ne! Je to důležitý antioxidant, který je nezbytný pro optimální funkci svalů, srdce a dalších tkání. Hraje klíčovou roli v procesu výroby energie v buňkách. Mnoho lidí suplementuje Q10 při onemocněními srdce a cév, nebo když potřebují bojovat proti únavě. Zjistěte více o koenzymu a jeho potenciálních přínosech pro vaše zdraví.
Koenzym Q10 v lidském těle
Koenzym Q10, známý také jako ubichinon, je látka přirozeně se vyskytující v lidském těle. Tuto malou molekulu najdeme ve všech buňkách lidského těla s výjimkou červených krvinek a oční čočky. Hraje klíčovou roli v energetickém metabolismu buněk.
Lidské tělo si tuto důležitou látku vytváří samo v játrech a částečně ji získává v potravě. Vrchol vlastní tvorby je okolo 25. roku života. Poté tato schopnost pomalu klesá spolu s hladinou v krvi i v tkáních a u starších osob už může být suplementace žádoucí.
Hlavní přínosy koenzymu Q10 pro zdraví
Koenzym Q10 a energie
Koenzym Q10 je klíčovým hráčem v energetickém metabolismu buněk. Nachází se v mitochondriích, které jsou zodpovědné za produkci ATP (adenosintrifosfátu), což je hlavní zdroj energie pro buňky.
Antioxidant pro zdraví
Q10 působí jako silný antioxidant, který chrání buňky před poškozením volnými radikály. Tím napomáhá ochraně buněk a tkání před stárnutím.
Koenzym Q10 a imunita
Koenzym Q10 může mít pozitivní vliv na imunitní systém. Některé studie naznačují, že Q10 může podporovat aktivitu imunitních buněk.
Koenzym Q10 a onemocnění srdce
Srdce je jedním z orgánů s nejbohatším výskytem koenzymu Q10, což poukazuje na jeho klíčovou roli pro zdraví srdce. Jeho suplementace je tedy žádoucí u kardiaků. Dlouhodobé dávkování koenzymu Q10 (okolo 200 mg) denně pomáhá k zotavení srdečního svalu po infarktu a zlepšuje kvalitu života osob s chronickým srdečním selháním, arytmiemi a anginou pectoris. Právě u těchto osob byla v srdeční svalovině pozorována velmi nízká hladina koenzymu Q10. Koenzym Q10 taktéž pomáhá normalizovat metabolické poměry v endotelu cév a ve světle současných poznatků se zdá, že by z jeho užívání mohly profitovat i osoby s vysokým krevním tlakem.
Koenzym Q10 a statiny
Doplňkový příjem koenzymu Q10 je též významný u pacientů léčených statiny ke snížení hladiny cholesterolu. Tyto léky totiž v játrech blokují klíčový enzym HMGCoA-reduktázu, který stojí na počátku metabolické dráhy při syntéze cholesterolu, čímž účinně omezují jeho vlastní tvorbu. Bohužel se tento enzym zapojuje i tvorby koenzymu Q10. Proto statiny snižují nejen hladinu cholesterolu, ale i koenzymu Q10. To se považuje za jednu z příčin sice vzácných, ale poměrně závažných nežádoucích účinků statinů, a sice poškození kosterního svalstva (myopatie). Výzkumy z posledních let naznačují, že pravidelný doplňkový příjem alespoň 100 mg koenzymu Q10 může omezit příznaky myopatie vyvolané statiny, jako je svalová slabost, bolest a křeče.
Využití v neurologii
Výzkum použití koenzymu Q10 se však nezaměřuje pouze na osoby s onemocněními srdce a cév. Díky silné antioxidační aktivitě nachází své uplatnění i v dalších oblastech. Velmi slibné výsledky přináší výzkum například v oblasti neurologie. Koenzym Q10 pravděpodobně pomáhá zpomalovat rozvoj neurodegenerativních onemocnění, jako jsou Alzheimerova či Parkinsonova choroba. Dobře se uplatní i u diabetické neuropatie. Bezdůvodná zřejmě není ani obliba koenzymu Q10 mezi studenty, kteří jej užívají na podporu metabolismu mozku například ve zkouškovém období.
Nové oblasti použití
V posledních letech se pozornost vědců soustředila na dvě nové oblasti: kůži a oči. Kůže je největší orgán lidského těla, který přichází do styku s vnějším prostředím. Místně i vnitřně podávaný koenzym Q10 zvyšuje hladinu v kožních buňkách. Antioxidační vlastnosti zvyšují ochranu proti nepříznivým účinkům ultrafialového záření a působí proti projevům stárnutí. Z tohoto důvodu kosmetické firmy vyvíjejí přípravky proti tvorbě vrásek, jejichž hlavní účinnou složkou je právě koenzym Q10 pro svůj anti-aging efekt. Ten sice ve skutečnosti vrásky neodstraní, ale pravidelná aplikace zlepší metabolismus pokožky, což se ve výsledku projeví na jejím celkovém zdravotním stavu, kvalitě a pěkném vzhledu.
Nejnovější výzkum se věnuje využití antioxidačních účinků koenzymu Q10 k ochraně očí, zejména pak sítnice, před vznikem a rozvojem degenerativních změn a onemocnění, jako jsou věkem podmíněná makulární degenerace, diabetická retinopatie či glaukom, který vede k poškození zrakového nervu. Koenzym Q10 se dlouhodobě osvědčil jako důležitý doplněk v rámci léčby onemocnění srdce. Nicméně s přibývajícími studiemi a výzkumy začíná být více než jasná i jeho důležitá pozice v rámci prevence.
Související produkty
GS Koenzym Lipo Q10® 100 mg, 60 kapslí
- Na 2 měsíce
- Novinka
Mohlo by vás zajímat
Vše, co potřebujete vědět o dětské imunitě
Imunitní systém hraje klíčovou roli v ochraně těla před škodlivými vlivy z okolí, a u dětí je jeho...
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...
5 tipů, jak zvládnout návaly horka
Intenzivní teplo po celém těle, často spojené s pocením a zčervenáním kůže. Pocit na omdlení, zrychlený tep i...