Jak změřit teplotu za 1 sekundu?
Skleněný, digitální, bezkontaktní: který teploměr je pro Vás nejlepší?
Právě teď přichází jejich hlavní sezóna. Sychravé podzimní počasí přeje nejrůznějším virózám, nachlazením nebo angínám. A jedním z jejich příznaků je zvýšená teplota nebo dokonce horečka. Přesnou diagnózu sice dovede určit jen lékař, ale právě sledování tělesné teploty Vám hodně napoví o Vašem zdravotním stavu. Jakými způsoby je možné teplotu měřit? A jak to udělat správně?
Co je to vlastně zvýšená teplota? Jedná se o obrannou reakci, která pomáhá likvidovat mikroorganismy, jež onemocnění způsobily. Ty se ve vyšší teplotě nemohou rozmnožovat, případně je rovnou zabíjí. Normální lidská tělesná teplota se pohybuje od 36,0 do 36,9⁰C, pokud překročí 37 ⁰C, mluvíme o zvýšené teplotě, pokud 38⁰C, o horečce. Při teplotě 40⁰C začíná mít nemocný halucinace nebo febrilní křeče. Za horní hranici, kterou dokáže člověk ještě přežít, se považuje teplota 41,9⁰C. Je proto velmi důležité teplotu sledovat.
Rtuť už v teploměrech nenajdete
Teploměr by měl být tedy součástí každé domácí lékárničky. Doba, kdy se prodávaly rtuťové teploměry, už je dávno pryč. Nebyly totiž příliš bezpečné: skleněný obal se mohl snadno rozbít, rtuť v podobě malých šedých kuliček je zdraví škodlivá a představuje také zátěž pro životní prostředí. Pokud jste ale zvyklí na klasický skleněný teploměr, můžete si jej stále koupit: jeho náplň se v současnosti dělá nejčastěji z galia, india nebo zinku. Jeho výhodou je nízká cena a to, že k jeho používání nepotřebujete baterie, nevýhodou křehkost a také delší doba měření (v podpaží 10 minut)
Proužkové teploměry jsou vhodné především pro jednorázové použití, jsou lehké, přenosné a proto jsou výborné především na cesty. Při měření se pokládají buď na čelo, pod jazyk nebo do podpaží. Výhodou je znovu nízká cena, snadná manipulace, nevýhodou to, že ty z nich, které se přikládají na čelo, nebývají příliš přesné.
Mnoho variant digitálních teploměrů
Novou generaci měření teploty představují digitální teploměry. Ty jsou nástupcem klasického rtuťového teploměru a vyrábí se jich mnoho různých druhů (například pro miminka ve tvaru dudlíku, ovulační teploměr, s obzvlášť velkým displejem nebo s pružnou špičkou pro děti). Jejich výhodou je to, že jsou odolné vůči pádu a vodě, nové digitální přístroje dovedou teplotu změřit velmi rychle, během 6 až 40 vteřin. Praktický je také zvukový signál, kterým přístroj oznámí konec měření. A nevýhody? Vzhledem k tomu, že digitální teploměry fungují na baterky, je třeba jednou za čas myslet na jejich výměnu. Je to ale nutné jen jednou za několik let.
Jak správně měřit teplotu?
- Teplota se měří podle druhu teploměru na čele, v ústní dutině, rektálně, v uchu nebo v podpaží.
- Při měření buďte v klidu a pravidelně dýchejte.
- Při použití skleněného nebo digitálního teploměru měřte teplotu vždy na stejném místě.
- Pokud měříme teplotu v konečníku (např. u malých dětí) je potřeba od 6. týdne od výsledné hodnoty odečíst 0,5⁰C.
- U vámi vybraného teploměru dodržujte postup měření.
- Po použití teploměr důkladně očistěte a vydezinfikujte.
Nejmodernější teploměry změří teplotu i za 1 sekundu
Nejnovější technologií disponují bezkontaktní. Jak fungují? Zachycují infračervené paprsky na našem čele nebo v uchu, měření s jejich pomocí je velmi rychlé, trvá pouze 3 vteřiny na čele a vteřinu v uchu. Jsou tedy ideální pro malá batolata a děti, které nesnesou například teploměr v podpaží. Můžete s ním změřit teplotu i spícímu dítěti, bez toho, abyste jej museli vzbudit. Obrovskou výhodou je také jeho hygienické použití, pokud měříme bezkontaktně, není nutné jej po měření čistit.
Vzhledem k jejich vysoké citlivosti je potřeba dbát na to, aby nekolísaly teploty v místnosti (například kvůli otevřenému oknu), měření zkresluje také pot, různé krémy nebo makeup (krémy totiž pokožku zahřívají). Nevýhody? Vyšší pořizovací cena a nutnost zvyknout si na odlišný způsob měření. Na druhou stranu ale získáte velmi citlivý, spolehlivý a rychlý přístroj, který má navíc velice dlouho dobu životnosti baterií: vydrží až na tisíc měření.
Jak snížit teplotu?
Nedoporučuje se snižovat lehce zvýšenou teplotu: jedná se přece jen o obrannou reakci. Léky by se měly nasazovat až při teplotě od 38⁰C, nejčastěji se používají přípravky s paracetamolem nebo ibuprofenem. Pozor, děti nesmějí užívat acypyrin. Dále pomáhá vlažná sprcha nebo zábaly, případně chladné obklady na čelo a kotníky a kolem zápěstí.
A kdy jít k lékaři?
Pokud máte horečku déle jak tři dny v kuse, nedaří se ji po dobu 24 hodin vůbec srazit anebo při zvýšené teplotě dětí do 3 měsíců.
Související produkty
Mohlo by vás zajímat
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...
5 tipů, jak zvládnout návaly horka
Intenzivní teplo po celém těle, často spojené s pocením a zčervenáním kůže. Pocit na omdlení, zrychlený tep i...
Otrava jídlem! Jak ji poznat a léčit?
Otrava jídlem, často způsobená bakteriemi, viry, parazity nebo toxiny, je běžným problémem, který může postihnout každého. S příchodem...