Jak účinně dezinfikovat domácnost při onemocnění COVID-19, aby se nenakazil zbytek rodiny.
Řídili jste se vládním nařízením i hygienickým doporučením, dodržovali jste 2metrové rozestupy, myli si ruce, nosili roušky, a přesto jste si domů přinesli nenápadný virus, který dává lidstvu pořádně zabrat. V lepším případě budete mít lehký průběh onemocnění a přečkáte jej v domácím prostředí. Jak v takovém případě zabezpečit zbytek rodiny, aby se nenakazil? Je potřeba dodržovat pravidla přísné hygieny a dezinfikovat všechny společné prostory.
Nezbytná izolace
Ať už jste v domácí karanténě nebo máte pozitivní test na koronavirus, neměli byste nikam vycházet. Stejná pravidla platí i pro domácnost, kterou sdílíte s dalšími členy. Izolujte se v samostatném pokoji s okny, abyste mohli dostatečně větrat. Do společných prostor vcházejte jen v nezbytných případech a vždy se zakrytými ústy rouškou. Jídlo konzumujte ve svém pokoji. Pokud používáte společnou koupelnou a toaletu, měl by nakažený po jejím použití, prostor vždy řádně dezinfikovat a vyvětrat. Na trhu je k dostání velké množství dezinfekčních prostředků na různé povrchy.
Jak dlouhou virus ulpívá na povrchu?
Podle nové studie vědců je virus způsobující koronavirové onemocnění několik hodin až dní stabilní v aerosolech a na površích. Ve vzduchu to jsou minimálně tři hodiny ve formě aerosolu, na plastech vydrží virus aktivní 3 dni, na nerezové oceli byl detekovatelný po 48 hodinách, na kartonu nebyl žádný virus detekovatelný po 24 hodinách a na mědi po 4 hodinách.
Čištění povrchů
Dezinfikovat je potřeba vše, s čím přišel nakažený do kontaktu. Velké i malé plochy, drobné předměty. Věci, které z povahy materiálu dezinfikovat nejdou, umístěte do karantény na několik dnů. Především jde o knihy, časopisy atp. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje při čištění ploch následující: „Na větší plochy, dlaždičky v koupelně, umývadlo, vanu nebo WC můžete použít 0,2% roztok chlornanu sodného – připravíte ho přidáním 4 dílů Sava original (nebo podobného prostředku s cca 5% chlornanem sodným) do 100 dílů vody. Tato koncentrace odpovídá přibližně jedné 2dl sklenici na 5 litrů vody. K zesílení čisticího účinku můžete k roztoku přidat běžné množství saponátu na nádobí. Při manipulaci s přípravky, které obsahují chlor, musíte zvážit, zda nemohou dezinfikovanému povrchu ublížit – poleptat ho nebo odbarvit, je také nutné dodržovat bezpečnostní opatření, protože jsou toxické.
K dezinfekci podlah, nábytku, dřevěných povrchů a zdí lze použít i přípravky obsahující kvarterní amoniové soli, například Sanytol, Dettol či Ajatin. Přestože neposkytují dostatečnou ochranu vůči všem typům mikroorganismů, v případě SARS-CoV-2 je jejich účinnost dostatečná“. Nezapomínejte ani na drobné předměty jako jsou klíče, mobil, ovladač, kliky u dveří.
Praní prádla
Nebojte se vyšší teploty, pokud ji vaše prádlo snese. Ideální je prát na 60 °C nebo dokonce prádlo vyvářet. Převlékat se a prát prádlo byste měli častěji, než jste zvyklí. Po vyprání je doporučováno veškeré prádlo žehlit nebo delší dobu napařovat.
Jak nakládat s odpady?
Netřiďte odpad. Pokud je v domácnosti Covid pozitivní pacient, veškerý odpad vhazujte do směsného odpadu. Odpadky, zejména hygienické prostředky, pečlivě zavázejte do pytle, aby se nemohl rozvázat. Chráníte tím i ty, kteří s odpadem dále manipulují.
Informace jsme pro vás čerpali na portálu www.MZCR.cz
Související produkty
GS Sanycor Antibakterialní čistící gel na ruce, 50ml
- Doporučujeme
Mohlo by vás zajímat
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...
5 tipů, jak zvládnout návaly horka
Intenzivní teplo po celém těle, často spojené s pocením a zčervenáním kůže. Pocit na omdlení, zrychlený tep i...
Otrava jídlem! Jak ji poznat a léčit?
Otrava jídlem, často způsobená bakteriemi, viry, parazity nebo toxiny, je běžným problémem, který může postihnout každého. S příchodem...