Být věčně mlád by si nepřál jen Karel Gott, ale asi každý z nás. Přestože je stárnutí přirozený proces, vědci se shodují, že existuje způsob, jak jej zpomalit. Nebojte se, nebudete se muset koupat v krvi mladých panen. Dlouhověkost vám sice nezaručíme, ale pokud přijmete tyto jednoduché rituály za své, budete se minimálně cítit lépe. A na tom přeci záleží.
Co je stárnutí
Stárnutí je složitý proces, který souvisí s poklesem vitality, chátráním těla a zvyšující se náchylnosti k různým onemocněním v důsledku poškození DNA, zkracování telomer, vyčerpání kmenových buněk i zhoršené mezibuněčné komunikaci.
1. Výživa na prvním místě
Pestrá a vyvážená strava je základ. Jste překvapení? Když nám rodiče od mala kladli na srdce, že máme jíst hodně zeleniny a ovoce, měli pravdu. Rostlinná potrava je bohatým zdrojem antioxidantů, které jak známo chrání buňky před škodlivými vlivy okolí (volné radikály) a vnitřními škodlivými oxidanty. Nejvíce antioxidantů najdeme v borůvkách, malinách, šípcích, vlašských ořeších. Dále by na vašich talířích neměli chybět potraviny bohaté na omega-3 mastné kyseliny, které prospívají srdci. Nejbohatším zdrojem jsou tučné mořské ryby, semínka a ořechy.
2. Nedostatek kvalitního spánku
Dalším (ne)šokujícím způsobem, jak zpomalit stárnutí, je spát dostatečně dlouho. Podle lékařů je spánek nezbytný pro zdravou kostní dřeň, ve které jsou uloženy kmenové buňky. Odborné studie ukazují, že nedostatek spánku zvyšuje riziko rakoviny, obezity a v podstatě jakýchkoli zdravotních problémů, které si můžete představit. Málo spánku se také nepěkně odrazí na stavu vaší pleti, která se nestihne během krátkého či nekvalitního spánku dokonale zregenerovat a rychleji tak stárne.
3. Hydratace
Můžete jíst sebelépe, ale pokud budete zapomínat na dostatečný příjem čisté vody, bude vaše snaha marná. Pokud buňky nemají dostatek vody, má to vliv na správnou absorpci živin. Chronická dehytrace má navíc vliv na zkracování telomer. Telomery jsou součástí DNA a chrání chromozomy před poškozením. Čím jsou delší, tím více chrání DNA a tedy i nás před stárnutím.
4. Pohybem ku zdraví i věčnému mládí
Určitě jste už slyšeli, že sedavý způsob života snižuje jeho kvalitu, zvyšuje riziko mnoha onemocnění a výrazně přispívá ke stárnutí. Zařaďte do své denní rutiny pohyb. Lidské tělo je stvořeno k pohybu, bez něj po všech stránkách chátrá.
Optimální je kombinace dechových, silových a vytrvalostních cvičení. Nečinností dochází k úbytku svalové hmoty, řídnutí kostí, které přestanou správně ukládat vápník a přibírání na váze.
5. Chladová terapie
Otužování nám v těle snižuje zánět, což, jak dnes už víme z vědeckých studií, je naprosto zásadní pro naše zdraví, a tedy i dlouhověkost. Zároveň chlad zrychluje metabolismem, prokrvuje tělo, posiluje imunitu, aktivuje hnědý tuk a pomáhá s vyplavováním testosteronu. Vědomé, zodpovědné a pomalé otužování má tedy pro náš život nemalé benefity. Jak se správně otužovat , se dočtete v tomto článku.
6. Méně stresu, více úsměvu
Připouštíte si problémy více k tělu? Máte ve zvyku se stále něčím trápit? Zvýšené množství stresu může způsobit nadprodukci kortizolu. Takový stav poškozuje zdraví a způsobuje mnohá onemocnění. Mezi ta nejčastější řadíme vysoký krevní tlak, zvýšený cholesterol, srdeční choroby, poruchy spánku, přibývání na váze.
Související produkty
GS Extra Strong Multivitamin 65+, 60 tablet + 60 kapslí
- Doporučujeme
Mohlo by vás zajímat
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...
5 tipů, jak zvládnout návaly horka
Intenzivní teplo po celém těle, často spojené s pocením a zčervenáním kůže. Pocit na omdlení, zrychlený tep i...
Otrava jídlem! Jak ji poznat a léčit?
Otrava jídlem, často způsobená bakteriemi, viry, parazity nebo toxiny, je běžným problémem, který může postihnout každého. S příchodem...