Jak na seboreu? Se správnou péčí se dá zvládnout.
Seborea dokáže svého majitele řádně potrápit. Představte si, že vás neskutečně svědí pokožka hlavy a ve vlasech máte nevzhledné lupy, které nejde vyčesat. Na hrudníku, tváři nebo za ušima se vám dělají neestetické a na dotyk nepříjemné červené šupinaté fleky.
Seborea trápí miliony lidí po celém světě. Není nakažlivá, ani na životě ohrožující, přesto je společensky velmi nepříjemná. Viditelné fleky, šupiny a lupy dokáží ubrat na sebevědomí a v horším případě vést ke společenské izolaci.
Seborea není jen estetický problém
Seborea je chronické zánětlivé onemocnění kůže, které primárně postihuje části těla s vysokou hustotou mazových žláz: pokožka hlavy, tváře, horní část trupu, podpaží, podprsí. Název onemocnění seboreická dermatitida označuje nadprodukci kožního mazu (seborea) a zápal kůže (dermatitida).
Podle statistik postihuje toto kožní onemocnění až 10 % světové populace. Častěji jí trpí muži. Velmi často postihuje kojence, pubescenty a vrací se mezi 30 až 60 lety. Seborea může být celoživotní diagnózou, při které se střídají problematické a bezpříznakové období.
Příznaky seborey
- sytě růžová až lososová kůže
- žluté mastné šupiny připomínající stroupky
- ostře ohraničená ložiska šupin se zarudnutím kůže
- kombinované postižení – lupy ve vlasech a mastné šupiny na obličeji
Co způsobuje seboreu?
Jedna univerzální příčina rozvoje onemocnění neexistuje. Viníkem může být zvýšená činnost mazových žláz, nadměrné vylučování hormonů, přemnožení kvasinek, dědičnost, obezita, diabetes, emoční stresy, kombinace více vnějších a vnitřních faktorů. Dermatologové identifikovali několik pravděpodobných spouštěčů, které přispívají ke vzniku seborey.
Kvasinky Malassezia furfur
Tato drobná houba se vyskytuje na povrchu kůže většiny lidí a obvykle nezpůsobuje žádné problémy. Pokud se přemnoží, tělo reaguje zvýšenou produkcí kožního mazu a zánětem kůže.
Nadměrně aktívní mazové žlázy
Maz má přirozenou ochrannou a hydratační funkci. Bez něho by byla pokožka suchá a začala by se loupat. Pokud ale žlázy produkují nadměrné množství kožního mazu, může se vytvořit prostředí, které usnadňuje kvasinkám nekontrolovatelné množení.
Genetická predispozice
Ze studií vyplývá, že za výskyt seborey může genetika. Není jednoznačně prokázané, že jde o dědičné onemocnění. Ale výskyt této diagnózy u příbuzných může zvýšit šanci na rozvoj nemoci.
Stres, deprese a únava
Stres a nedostatek spánku nejsou přímou příčinnou vzniku nemoci. Mohou ale oslabit imunitní systém. Pro tělo je pak náročnější regulovat šíření kvasinek Malassezia.
Hormonální změny
Hormonální změny v období puberty nebo těhotenství mohou ovlivnit produkci kožního mazu, a to může vést ke vzniku seboreické dermatitidy.
Vyšší výskyt tohoto onemocnění je spojován i s nedostatkem vitaminu B, nadměrnou konzumací alkoholu, cukru, živočišných tuků a pikantních jídel.
Projevy seborey u dětí a dospělých
V různých obdobích života se projevy seborey mírně liší. U dospělých pacientů jde většinou o chronický problém, zatímco u novorozenců se důkladnou hygienou hojí spontánně.
Seborea u dětí
U kojenců se seborea vyskytuje v prvních třech měsících života a nejvíce postihuje pokožku hlavy, obočí, ale může zasáhnut i tvář, uši, či intimní oblasti.
Onemocnění se projevuje žlutými odlupujícími šupinami ve vlasech. Šupiny jsou nevzhledné, ale nesvědí. Seborea u novorozenců se většinou vyléčí spontánně a v průběhu prvních šesti měsíců sama odezní. Seboreická dermatitida může být snadno zaměněná s jinou dětskou kožní nemocí, a proto je třeba ji indikovat s lékařem.
Seborea u dospělých
U lidí po třicítce postihuje nejčastěji pokožku hlavy, tvář, uši, hrudník a horní část zad. Projevuje se červenou – zapálenou kůží, žlutými mastnými šupinami, lupami, svěděním a někdy může vést i k plešatění. Správnou léčbou a péčí o pokožku je možné se seboreou zatočit.
Jak pečovat o seboreickou pokožku
Antimykotické šampóny jsou v boji proti seboree mimořádné efektivní. Jejich složení je navržené tak, aby pomáhalo regulovat výskyt kvasinek, zmírnilo zánět kůže a odstranilo šupiny. Pro oblasti mimo pokožku hlavy jsou volně prodejné krémy a masti, které pomáhají snížit zánět a svědění. Léčebný proces je běh na dlouho trať a je zapotřebí se obrnit trpělivostí.
Správnou péči o pokožku hlavy zajistí Cemio konopný šampon SEBOREA, který obsahuje s konopný olej, hřebíček, yzop a sůl z Mrtvého moře. Pečuje o pokožku hlavy, která trpí tvorbou lupů. Olej z konopí hydratuje pokožku a ta nemá sklon se přemašťovat. Nadměrný mazotok je tak přirozeně regulován.
Vyhněte se používání dráždivé vlasové kosmetiky (například s obsahem alkoholu), nebarvěte si je a snažte si neškrábat pokožku hlavy, protože tak můžete roznést zánět. Důležitá je hydratace pokožky i organismu. Dodržujte pitný režim.
Jak již bylo zmíněno, seboreická dermatitida je chronické, vracející se onemocnění, které nelze zcela vyléčit. Správnou péči ale můžete její příznaky výrazně zmírnit.
Související produkty
Mohlo by vás zajímat
Vše, co potřebujete vědět o dětské imunitě
Imunitní systém hraje klíčovou roli v ochraně těla před škodlivými vlivy z okolí, a u dětí je jeho...
Vše, co potřebujete vědět o vosím bodnutí
Letní radovánky na čerstvém vzduchu, přináší kromě radosti i starosti. Život venku dokáží velmi znepříjemnit vosy, které se...
5 tipů, jak zvládnout návaly horka
Intenzivní teplo po celém těle, často spojené s pocením a zčervenáním kůže. Pocit na omdlení, zrychlený tep i...