Pohybová soustava

Trekingem ke zdravým kloubům

Chůze je pro člověka ten úplně nejvíce přirozený způsob pohybu. A je jedno, zda jdeme pouze od tramvajové zastávky do kanceláře, procházíme se v parku nebo chodíme po horách. Zároveň je pro naše zdraví velmi prospěšná.

Pravidelná chůze přispívá k eliminaci rizika onemocnění srdce, pomáhá snižovat nebezpečné tuky v krvi, pozitivně působí při problémech s vysokým tlakem a při obtížích s hybností. A co je na tom všem nejlepší? Můžeme ji provozovat kdekoliv a kdykoliv, je vhodná pro lidi každého věku i pro ty, kteří nemohou jinak sportovat kvůli problémům s klouby, kostmi, vysokým tlakem nebo nedostatkem financí.

Treking je označován jako královská disciplína turistiky

Turistika nebo treking? Každá z těchto činností má svojí vlastní definici náročnosti a záleží především na Vás a Vašich fyzických možnostech, pro kterou se rozhodnete. Treking je ve své podstatě vícedenní túrou a tvoří jakýsi přechod mezi pěší a vysokohorskou turistikou.

Treking se může odehrávat jak v horském tak i v nížinném prostředí. Treking není jednoduše jen chůze, je to časově rozsáhlejší intenzivní činnost, která je spojena s prožitkem přírody, rostlin a zvířat, kultur a lidí. V určitém úhlu pohledu může být i meditativním prožitkem.

Bez trekových holí ani krok

Co dělá treking trekingem jsou trekingové (či trekové) hole. Nejen, že při pohybu s holemi zaměstnáváme větší část těla, ale zároveň nám pomáhají ulevit při chůzi kloubům a páteři – není na ně chůzí vyvíjena taková zátěž a pomáhají tlumit nárazy. Trekové hole nám pomohou lépe zdolávat i kopce a náročné terény. Nejde tedy o záležitost pouze pro seniory. Používání trekových holí se doporučuje i lidem s nadváhou a celkově pro lepší pocit stability. Někteří pak zmiňují i jiné výhody, než jen jejich oporovou funkci. Můžete je použít při obraně před zvěří, jako provizorní dlahu, při brodění se vodou nebo nějakou nepříjemnou vegetací (třeba kopřivami), jako cepín, na upevnění stanu….Fantazii se meze nekladou.

Důležité ale je, neplést si trekové hole s holemi na nordic walking. Existuje mezi nimi několik zásadních rozdílů. Nordic walking hole jsou hole určené ke sportu nordic walking, jsou podobné holím na běžky a mají speciální úchytky/návleky, díky kterým, i když hůl pustíte, Vám zůstane u ruky. Je to z toho důvodu, že při nordic walking necháváte ruku s hůlkou jako by za tělem a hůlku pouštíte (pohyb připomíná pohyb na běžkách). Pokud byste tedy použili hůlku trekovou, pokaždé by Vám hůlka vypadla a museli byste jí lovit, což neumožňuje správný nordic walking pohyb. Naopak treková hole připomíná spíše hůlku na sjezdové lyžování. Dalšími rozdíly je způsob vysouvání a jiný tvar tzv. botičky.

Jak vybrat ty správné?

Treková hůl se skládá ze tří částí, kterými je třeba se zabývat, chcete-li si vybrat ideální hůlky – rukojeť, střední části neboli tělo a hrot.

Rukojetí se dnes dělá několik typů – ideální je si rukojeť vyzkoušet tak, aby Vám její tvar padl do ruky. Co se týká materiálů, dělají se nejčastěji pěnové, gumové, korkové či plastové. Ty plastové mají nevýhodu v tom, že se při dešti a při pocení stávají kluzkými, ale jsou nejlevnější. Guma se při kontaktu s vodou chová podobně jako plast – klouže. A bohužel je v kontaktu s tímto materiálem častější výskyt puchýřů. Různé pěny jsou sice příjemné, ale při dešti nasají vodu, kterou z nich pak během chůze při stisknutí ždímete. Asi nejlepší materiál je tedy korek, který nejlépe odpovídá tvaru ruky a nenasává vodu jako předchozí materiály. Znovu ale upozorňujeme, že ideální je si rukojeť vyzkoušet. Každému vyhovuje něco jiného.

Tělo hole může být teleskopické nebo může být jeho délka pevná. V dnešní době převažují ty teleskopické hole, protože jsou skladnější. Na druhou stranu neustálým ohýbáním se jednotlivé části namáhají a teleskopické hole mají tudíž menší životnost. Je důležité mít správně nastavenou délku holí, která se počítá tak, že si Vaši výšku vynásobíte 0,68. Výsledek je ideální výška holí v cm. Vyjde-li Vám nějaké číslo mezi prodávanými velikostmi holí, vyberte si delší, pokud budete hole používat pro sportovní a kondiční účely a kratší, pokud je budete používat jako rekreační turisté. Kratší hole volte také, máte-li problémy s ramenními klouby nebo s krční páteří. Obecně platí, že loket by měl svírat zhruba úhel 90°.

Kromě výšky hole hraje roli i materiál, ze kterého je hůl vytvořena. Nejčastěji se vyrábí hole z hliníku, sklolaminátu anebo karbonu. Nejlevnější je hliník, ale je naopak nejtěžší. Většinou zde chybí tzv. antishock systém či jiné různé podobné systémy, které by měly odlehčovat Vašim kloubům při dopadu hole. Málo kdo ale ví, že tyto systémy jsou efektivní pouze při chůzi z kopce, do kopce působí vlastně proti Vašemu úsilí – proto je dobré tento systém mít, ale se schopností jej „vypnout“. Sklolaminát je o něco dražší materiál než hliník a jemně nárazy tlumí. Karbon je sice nejdražším materiálem, ale má nízkou hmotnost a skvělé tlumící vlastnosti. Hliníkové a sklolaminátové trekové hole postačí občasným turistům, karbonové jsou lepší pro ty sportovnější typy.

Hroty se vyrábí z tvrdé oceli u levnějších variant, karbidu nebo z pružného kompozitu u dražších variant. Rozhodně se hodí, je-li možnost koncový hrot odmontovat a vyměnit za nový. Na hroty se dá nasadit speciální násada – tzv. botička, která se hodí při chůzi po tvrdém terénu (např. asfaltu), protože tlumí náraz a zamezuje zvuku, který by ocelový hrot dělal při kontaktu s asfaltem. Nevýhodou botiček je, že se rychle opotřebovávají. Nad hrotem se většinou nachází talířek, který má bránit zaboření hole do země nebo mezi kameny. Větší talířky jsou pak ochranou před sněhem
To, jak dlouho Vám hole vydrží, můžete ovlivnit i Vy – je např. důležité vždy, když s hůlkami zmoknete nebo jste je jakýmkoliv jiným způsobem namočili nebo se s nimi pohybovali ve vlhku, je rozebrat na jednotlivé díly, otřít suchým hadrem a volně sušit. Nedoporučuje se používání žádných promazávacích přípravků.

Co na závěr?

Obecně by se dalo říci, že pokud budete chodit na občasné procházky, vystačíte si s levnějšími variantami holí. Pro horské a několikadenní túry už je třeba zamířit pro kvalitnější hole do specializovaných sportovních obchodů. Tak jako tak vždy doporučujeme používat zdravý selský rozum a pamatovat na hlavní funkci těchto holí – a tou je opora. Není tedy nutné okamžitě kupovat nejdražší modely.

NTip
Zavřít

GS Condro® DIAMANT 200 tablet

1.000  798  včetně DPH
Doplněk stravy Kúra na 4 měsíce. GS Condro DIAMANT® – Diamant mezi kloubními přípravky. Kloubní přípravek GS Condro DIAMANT® obsahuje jedinečnou molekulu glukosamin sulfát Clini-Q®. Poprvé obsahuje unikátní DIAMANT FORTESCIN® pro kloubní pouzdra, vazy a šlachy.
* Balení se dodává ve dvou dózách bez papírového obalu
  DOPRAVA ZDARMA
-33%
Zavřít

GS Condro® DIAMANT, 120 tablet

799  539  včetně DPH
Doplněk stravy Kúra na 2 měsíce GS Condro DIAMANT® – Diamant mezi kloubními přípravky. Kloubní přípravek GS Condro DIAMANT® obsahuje jedinečnou molekulu glukosamin sulfát Clini-Q®. Poprvé obsahuje unikátní DIAMANT FORTESCIN® pro kloubní pouzdra, vazy a šlachy.   DOPRAVA ZDARMA
-27%
Zavřít

GS Condro® DYNAMIC 100 tablet

549  399  včetně DPH
Doplněk stravy GS Condro  Dynamic - Pro ochranu silně namáhaných kloubů. Podporuje jejich pohyblivost během zvýšené pohybové zátěže.
-17%
Zavřít

GS Condro® FORTE, 120 tablet

599  499  včetně DPH
Doplněk stravy GS Condro FORTE obsahuje glukosamin sulfát, tělu vlastní látku, která se za normálních okolností tvoří z glukózy. Následně se zabudovává do složitějších struktur (tzv. proteoglykanu), jež jsou základní stavební složkou chrupavek a váží vodu. GS Condro FORTE obsahuje v denní dávce 1600 mg čistého glukosamin sulfátu, neboli GS, v unikátní formě GS Clini-Q®, což je záruka 100% kvality.   DOPRAVA ZDARMA
-34%N
Zavřít

GS Enerix N157® 90 kapslí

680  449  včetně DPH
Doplněk stravy Limitovaná edice – Exkluzivně vyrobeno pouze pro zákazníky GS KLUBU GS Enerix N157® je speciální přípravek pro řešení nedostatku energie. Odstraňuje příčiny únavy a pocit vyčerpání, dodává tělu chybějící energii a zároveň podporuje fyzickou i psychickou výkonnost.
-51%N
Zavřít

GS Magnesium 365 | 365mg x 365 tablet

749  365  včetně DPH
Doplněk stravy GS Magnesium 365 obsahuje 365mg a 365 tablet. Pohodlně po celý rok s GS Magnesiem 365.

Komentáře k článku “Trekingem ke zdravým kloubům

  1. Jiřina Macháčková napsal:

    S trekovými holemi mě chůze velmi baví. Bydlím na horách, takže hole jsou v terénu velkou oporou. Chodím denně až 2 hodiny průměrně 8 kilometrů se svým parťákem, německým ovčákem. Chodíme i v zimě.

  2. Jana napsal:

    Jen si dovoluji upozornit, že v češtině máme stupňování – tudíž nikoli nejvíce přirozený způsob, ale NEJPŘIROZENĚJŠÍ způsob. Takto je to čengliš.
    Jinak souhlasím, také hole mám a používám.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *