Pohybová soustava

Co pomáhá při artróze malých kloubů ruky

Artróza, která postihuje malé klouby ruky, může být velmi bolestivá. Pohyb je při tomto onemocnění přesto velmi důležitý. Tento typ artrózy se většinou objevuje v páté dekádě a uvádí se, že každá druhá žena po 55 letech a každý třetí muž po 60 letech má artrózu alespoň jednoho malého kloubu prstů ruky. Mezi rizikové faktory tohoto druhu artrózy patří vyšší věk, ženské pohlaví, zvýšená tělesná váha, přetěžování kloubů těžkou fyzickou prací nebo sportem a také genetické vlivy. Artróza drobných kloubů ruky je svízelná na léčbu. Přesto je možné od potíží, které ji doprovází, výrazně ulevit, a tak zpomalit její vývoj. V některých případech se volí operativní řešení.

Pacient by měl být poučen, jak chránit své klouby

Pacient by měl poučen, jak má chránit klouby ruky, aby se odstranily negativní mechanické faktory.

Mezi rizikové faktory artrózy rukou patří vyšší věk, ženské pohlaví, zvýšená tělesná váha, přetěžování kloubů fyzickou námahou nebo sportem

Další důležitou součástí léčby je cvičení. V jedné německé studii bylo zjištěno, že pacienti, kteří byli vzdělání v tom, jak chránit klouby a k tomu měli doporučeno cvičeni na posilování svalů, měli zlepšenou funkci rukou a počet pacientů nutných léčit byl pouze dva ze dvaceti.

Proč postihuje artróza prstů především starší občany, u někoho se rozvíjí bez bolesti a u jiných se opětovně klouby bolí a rozvine se u nich zánět? Na to nedokáže věda zatím přesně odpovědět. Ukázalo se ovšem, že mnoho řemeslníků a pianistů má i ve stáří bezvadné kloubní plochy u kloubů rukou. Lidé u těchto profesí musí neustále pohybovat rukama. Tyto pravidelné, časté, opakované pohyby pravděpodobně fungují jako prevence artrózy.

V zásadě může artróza postihnout všechny klouby ruky. Nejčastěji se rozvíjí jako první artróza u karpometakarpálního kloubu. Tedy kloubu mezi zápěstím a hřbetem ruky.

Tři pravidla při artróze

Chlad nebo teplo. Teplo dělá často dobře. Podporuje látkovou výměnu a uvolňuje křeče ve svalech. Při akutním záchvatu zánětu to platí naopak. Studené aplikace zmírní bolest.

Pohybovat ve směru osy. To podporuje tekutinu v kloubech a zvyšuje pohyblivost. Prsty byste přitom neměli pootočit, šikmo zatížit nebo přetahovat.

Správně zatěžovat. Přenášejte zátěž stejným způsobem jako tašku při nákupu. Rozložte zátěž do obou rukou rovnoměrně. Pokud jedete pro větší nákup, je rozhodně lepší vzít si na to auto.

Když si pacienti sami na vlastních rukou vyzkouší, jak dobře jim dělá například řepková lázeň, jak jejich klouby reagují na teplo nebo chlad a jak ulevují pohyby rukou při masírování, většinou jsou pak plně přesvědčení o účinku těchto procedur.

Operace u těžkých případů artrózy rukou

Když bolesti stále nepolevují i přes přísně dodržovaný léčebný režim, může na řadu přicházet operativní řešení. Podle kloubu ruky a podle článku prstů se volí různá technika. U prostředních kloubů se kloub chrání protézami z pyrokarbonu. U koncových kloubů se nejlépe kloub vyztuží šroubem.

AKCETip
Zavřít

GS Condro® DIAMANT 200 tablet

1.000  798  včetně DPH
Doplněk stravy Kúra na 4 měsíce. GS Condro DIAMANT® – Diamant mezi kloubními přípravky. Kloubní přípravek GS Condro DIAMANT® obsahuje jedinečnou molekulu glukosamin sulfát Clini-Q®. Poprvé obsahuje unikátní DIAMANT FORTESCIN® pro kloubní pouzdra, vazy a šlachy.
* Balení se dodává ve čtyř dózách bez papírového obalu
-33%
Zavřít

GS Condro® DIAMANT, 120 tablet

799  539  včetně DPH
Doplněk stravy Kúra na 2 měsíce GS Condro DIAMANT® – Diamant mezi kloubními přípravky. Kloubní přípravek GS Condro DIAMANT® obsahuje jedinečnou molekulu glukosamin sulfát Clini-Q®. Poprvé obsahuje unikátní DIAMANT FORTESCIN® pro kloubní pouzdra, vazy a šlachy.   DOPRAVA ZDARMA
-27%
Zavřít

GS Condro® DYNAMIC 100 tablet

549  399  včetně DPH
Doplněk stravy GS Condro  Dynamic - Pro ochranu silně namáhaných kloubů. Podporuje jejich pohyblivost během zvýšené pohybové zátěže.
AKCE
Zavřít

GS Condro® DYNAMIC, 2x 100 tablet

1.098  698  včetně DPH
GS Condro  Dynamic - Multipack - Pro ochranu silně namáhaných kloubů. Podporuje jejich pohyblivost během zvýšené pohybové zátěže.
-17%
Zavřít

GS Condro® FORTE, 120 tablet

599  499  včetně DPH
Doplněk stravy GS Condro FORTE obsahuje glukosamin sulfát, tělu vlastní látku, která se za normálních okolností tvoří z glukózy. Následně se zabudovává do složitějších struktur (tzv. proteoglykanu), jež jsou základní stavební složkou chrupavek a váží vodu. GS Condro FORTE obsahuje v denní dávce 1600 mg čistého glukosamin sulfátu, neboli GS, v unikátní formě GS Clini-Q®, což je záruka 100% kvality.   DOPRAVA ZDARMA

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *