Imunita

10 způsobů, jak podpořit svoji imunitu

Podzim, to není jen barevné listí, je to i pokles teplot, nepříjemné mrholení nebo mlhy. K tomu se přidávají nachlazení, virózy a angíny. Toto období dává naší imunitě opravdu zabrat. Připravili jsme pro vás 10 tipů, jak na ně vyzrát a zůstat zdraví a fit i v říjnu a listopadu.

Imunita je dokonale propracovaný systém, který nás chrání zevnitř i zvenčí – například před bakteriemi nebo viry či nádorovým bujením. Jenomže aby byla opravdu funkční a dovedla nás uhájit i před nebezpečnými útočníky, nesmí být narušená. V takovém případě jsme daleko citlivější vůči nejrůznějším onemocněním, které se vracejí, hůř se nám hojí rány anebo se cítíme neustále ospalí a unavení. Působí na ni celá řada faktorů: od stresu, přes vyčerpání až po užívání antibiotik. Naštěstí existují způsoby, jak ji podpořit.

Nezbytné Céčko

Asi první, co nás napadne, pokud chceme o svoji imunitu pečovat, je vitamin C. A je to správně. Pověstné „Céčko“ totiž působí jako antioxidant, který přispívá k ochraně buněk před volnými radikály, podporuje tvorbu bílých krvinek a pro naši obranyschopnost je nepostradatelný. V našem těle jej neumíme skladovat, proto je důležitý jeho pravidelný přísun. Klasickou potravinou, která se doporučuje kvůli zvýšenému obsahu  vitaminu C konzumovat, bývají citrusy. Ty ale kvůli dlouhému cestování a uskladňování přicházejí o celou řadu dobrých vlastností a snižuje se u nich i právě obsah vitaminu C. Mnohem chytřejší je proto sáhnout po domácích plodech. Výborným zdrojem vitaminu C je šípek, což ostatně věděly i naše babičky. Pokud už ale nachlazení jsme, případně trpíme dlouhodobým stresem, nemusí pouhá konzumace ovoce a zeleniny stačit. Rozhodně proto není od věci sáhnout po kvalitních doplňcích stravy.

Pozor na stres

Stres je obávaným strašákem moderní doby, který se podepisuje na našem psychickém i fyzickém zdraví. Proto vás asi nepřekvapí, že negativně ovlivňuje i naši imunitu. Neustálé napětí vyvolává produkci hormonu adrenalinu, který nás dříve připravoval na boj či na útěk. Při dlouhodobém stresu se náš organismus po chvílích vypětí nestíhá sám regenerovat a jsme tak mnohem náchylnější vůči nejrůznějším vnějším hrozbám i degenerativním poruchám. A jak se stresem bojovat? Úplně nejjednodušším způsobem může být přestat myslet na práci, na chvíli vypnout, vyrazit na procházku nebo se uvelebit na gauči s dobrou knížkou. Pokud na to chcete jít systematičtěji, můžete vyzkoušet dechová cvičení, která vám pomůžou uvolnit se, či meditaci.

Cvičení nejen pro hezké tělo

Pravidelné cvičení je jedním ze základních pilířů vyváženého životního stylu. Kromě toho, že pomáhá chránit náš oběhový systém, snižuje krevní tlak a pomáhá nám si udržovat zdravou váhu, se má za to, že má také dobrý vliv na naši imunitu. Kromě toho, že celkově přispívá k našemu zdraví a tím  pádem i k funkčnímu imunitnímu systému, může prý usnadňovat cirkulaci buněk a látek uvnitř něj a tím umožňovat jeho efektivnější fungování.

Lidé, spěte!

Dobrý či špatný spánek souvisí s úrovní stresu, kterému jsme vystavení, a ten zase se stavem naší obranyschopnosti. Dokazuje to studie vědců z univerzity v britském Surrey, kteří porovnávali skupinu lidí, kteří spali méně než šest hodin denně, s těmi, kteří si dopřávali až deset hodin spánku každou noc. U těch, kterým se spánku nedostávalo, zjistili změny u více než 700 genů. A právě vlivem těchto změn docházelo k poškození imunitního systému, který si dovedl hůře poradit s výzvami, kterým byl vystaven.

Ty správné živiny pro naši imunitu

Naše obranyschopnost je chytrým systémem, který pro svoje fungování potřebuje celou řadu živin, jež mu dodáváme ve stravě. O vitaminu C již zde řeč byla, nesmírně důležité jsou ale vitaminy A, B-6, E či zinek, železo, měď a selen. Většinu těchto živin můžeme získat, pokud do svého jídelníčku zařadíme dostatek ovoce, zeleniny, celozrnných výrobů nebo ořechů a semínek. Naopak vyhnout bychom se měli tučným a smaženým jídlům.

Miliardy malých pomocníků

Možná vás to překvapí, ale imunita je úzce spojena s našimi střevy. Právě proto jí tolik škodí špatné nebo nepravidelné stravování, případně jídlo ve spěchu. Ve střevech se nacházejí užitečné bakterie, které mají schopnost chránit nás před škodlivými mikroorganismy a snižovat jejich toxické účinky. V každém z nás žije přibližně 100 000 miliard těchto malých pomocníků! Také na ně nepříznivě působí různé vlivy: může to být třeba hormonální antikoncepce, nedostatek vlákniny či strava založená na bílém pečivu, uzeninách nebo přemíře cukru. Proto není občas od věci jejich stavy doplnit. Někteří lidé sahají po kefírech a jogurtech, lékaři ale doporučují spíše dobré potravinové doplňky.

Antibiotika a probiotika

Velkým problémem pro „dobré bakterie“ v našich střevech, které se podílejí na naší imunitě,  jsou také antibiotika. Ty totiž nelikvidují pouze škodlivé mikroorganismy, ale i ty, které nám pomáhají. Proto bychom v době, kde antibiotika užíváme, měli myslet i na probiotika. Na trhu se momentálně vyskytují i takové doplňky stravy, které jsou určené přímo pro tyto situace a které obsahují extra velké množství odolných bakterií.

Všestranné houby

Jsou nejen chutné, ale také léčí. Za to, co víme o houbách, vděčíme do velké míry asijské medicíně, například v japonské Nagasaki a Hirošimě pomáhaly houby jako šiitake vypořádat se lidem s důsledky radioaktivního záření. Pro svůj dobrý vliv na podporu imunity je hodně ceněná hlíva ústřičná, kterou můžeme zpracovat na mnoho způsobů v kuchyni, případně ji užívat ve formě kapslí.

Šikovné bylinky

Nejen houby jsou darem z přírody, který nám může pomoct být silnější a zdravější a nepodléhat tak snadno různým virům a bakteriím. Dalším jsou bylinky, Těch, které mají napomáhat k lepšímu fungování naší obranyschopnosti, je celá řada. Oblíbená je například třapatka nachová, spíše známější pod latinským názvem echinacea. Je možné zpracovat všechny části rostliny, nejúčinnější je ale její kořen.

Vyrazte ven na sluníčko

Vyjít si na občas na sluníčko pomůže nejen naší psychice. Vystavování se slunečním paprskům (alespoň 10 až 15 minut denně, bez opalovacího krému) spouští tvorbu vitaminu D, který je pro naši imunitu nepostradatelný. A v zimě, kdy slunce tolik nesvítí, není špatné „Déčko“ doplňovat. Dokazuje to například studie z roku 2010, která dokázala, že u dětí, které dostávaly navíc vitamin D, hrozilo menší riziko chřipky.

Co vše si z tohoto seznamu můžeme odnést? Nejlepší pro naši imunitu je, pokud myslíme na sebe a svoji vnitřní pohodu, vyváženě se stravujeme, dopřáváme si dostatek spánku a občas si zacvičíme, případně můžeme naši obranyschopnost podpořit kvalitními doplňky stravy, například vitaminem C nebo probiotiky.

-23%
Zavřít

GS Echinacea FORTE 600, 70+20 tablet

220  169  včetně DPH
Doplněk stravy Extra silná dávka pro podporu imunity. GS Echinacea FORTE 600 je vhodná k rychlé a účinné podpoře imunity. Užívejte i při zvýšené zátěži. Obsahuje navíc silnou dávku vitaminu C a zinku, které jsou důležité pro činnost imunitního systému.
-22%
Zavřít

GS Extra Strong Multivitamin, 60+60 tablet

381  299  včetně DPH
GS Extra Strong Multivitamin obsahuje unikátní STRONG KOMPLEX – extra dávka vitaminu C (150 % RVH), lutein, Activin®, echinacea.
-41%
Zavřít

GS Hlíva PLUS, 60+30 tablet

505  299  včetně DPH
Doplněk stravy Hlíva obohacená o sílu rakytníku s echinaceou pro podporu imunity.
-37%
Zavřít

GS Imunostim AKUT, 10 tablet

175  110 
Doplněk stravy GS Imunostim Akut – Dvojnásobná síla pro akutní podporu imunity. Kúra na 10 dní.

-26%
Zavřít

GS Imunostim PREVENT, 20 tablet

209  155 
Doplněk stravy GS Imunostim Prevent – dvojnásobná síla pro dlouhodobou podporu imunity až na 3 měsíce. Pro dlouhodobou podporu vaší imunity. Vhodné i při užívání antibiotik.
-33%
Zavřít

GS Vitamin C 1000 se šípky, 100+20 tablet

269  179  včetně DPH
Doplněk stravy Silný vitamin C s přírodní silou šípků. Vitamin C v Mega dávce 1000 mg, který podporuje obranyschopnost, je antioxidant, který přispívá k ochraně buněk před volnými radikály a přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Navíc obohacen o šípky.
-10%
Zavřít

GS Vitamin C 500 + šípky, 50+10 tablet

106  95  včetně DPH
Doplněk stravy Silný vitamin C s přírodní silou šípků. Vitamin C podporuje obranyschopnost, je antioxidant, který přispívá k ochraně buněk před volnými radikály a přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání. Navíc obohacen o šípky.

Související články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *